Összenő, ami összetartozik: az RTL-től igazoltak sajtófőnököt Magyar Péterék (VIDEÓ)

Emlékezetes: Tárkányi Zsolt nemrég egy Kormányinfón akarta megszorongatni Gulyás Gergelyt, azonban csúnyán besült. Most a Tisza sajtósának állt.

A kormánylapok munkatársainak nincs közük az újságíráshoz – jelentette ki Magyar Péterék új sajtófőnöke.
Tárkányi Zsolt egy Magyar Péterrel közös ismerősével közölte áprilisban, hogy fel fog mondani az RTL-nél, ezt ő hozta szóba a Tisza Párt elnökének. Ez az ismerős szervezte meg az első találkozót is, a távozásának tehát nincs köze a megbízáshoz – mesélte el az újságíró a 24.hu-nak, hogyan lett a Tisza Párt új sajtófőnöke. Korábban a munkájából adódóan ismerte Magyart, hosszabb-rövidebb interjúkat készített vele, tehát szigorúan munkakapcsolatban álltak.
Ezt is ajánljuk a témában
Emlékezetes: Tárkányi Zsolt nemrég egy Kormányinfón akarta megszorongatni Gulyás Gergelyt, azonban csúnyán besült. Most a Tisza sajtósának állt.
Május 2-án volt az RTL-nél az utolsó munkanapja, így nem is a csatornától igazolt át a Tiszához, ahol július 1-jén kezdett dolgozni. Tárkányi azt már tavaly ősszel eldöntötte, hogy eljön az RTL-től, csak a megfelelő időpontra várt, de nem gondolkodott abban, hogy egy párthoz csatlakozzon. Azon viszont igen, hogy akarja-e az újságírást folytatni. Miután felmondott, több megkeresést is kapott tévéktől, újságoktól. Nagy dilemma volt, hogy az egész karrierjét hátrahagyja, és kezdjen bele valami újba, vagy gyűrje ezt tovább. Nem az RTL-t hagyta ott, hanem az újságírást.
Korábban azt hitte, egész életében újságíró lesz, de ez a munka Magyarországon gyakorlatilag szórakoztatóipari tevékenységgé degradálódott
– jelentette ki, és ezt azzal magyarázta, hogy nagyon sok jól megírt oknyomozó cikk, riport hatástalan maradt. Az pedig egy újságírónak frusztráló tud lenni, amikor tisztességesen tudósít, feltár egy ügyet, és azt látja, hogy ami egy normálisan működő demokráciákban hatalmas horderejű következményekkel járna, az itt szinte mínuszos hír.
Itt érkezett el oda, hogy jó irányba megy-e az ország, az egész közélet. Hosszú ideig óriási dilemma volt, hogy az egyre autoriterebbé váló politikai légkörben érdemes-e még azt a fajta újságírást, televíziós riporterkedést csinálni, és aztán arra jutott,
talán több hasznot hoz, hogyha megpróbálja az ország kerekét jó irányba fordítani a saját eszközeivel – és erre most jelenleg a Tisza kötelékében van a legnagyobb esély”
– fogalmazott Tárkányi.
A jelenlegi munkájáról azt mondta, egy négyfős sajtócsapatot vezet majd. Minden olyan feladat az övék lesz, amely a sajtóval, a médiával, a nyilvánossággal, a kommunikációval kapcsolatos. Viszont arról nem ő dönt, hogy Magyar Péteren kívül ki nyilatkozik a pártból, de azt elkerülhetetlennek tartja, hogy a kampányidőszakban a jelöltjeik is gyakrabban megszólaljanak.
Az interjú készítője felvetette, hogy a fővárosi és az EP-képviselők között többen vannak olyanok, akik még egyetlen interjút sem adtak. Ruszin-Szendi Romuluszhoz pedig az elmúlt hónapokban sorozatosan jelentkeztek be nagy interjúra, de nem állt a rendelkezésükre.
A sajtófőnök erre azt mondta, Ruszin-Szendi több interjút adott különböző médiumoknak. A pártoknál egyébként rendezett keretei vannak a kommunikációnak.
Tárkányi kijelentette, korábban is keresték már meg ellenzéki pártok ajánlatokkal, de ezektől a felkérésektől elzárkózott. Akkor még jobban hitt az újságírásban, illetve azt az erőlködést látta bizonyos ellenzéki pártoknál, hogy görcsösen szeretnének olyan embereket bevonzani, akiknek nincsen politikai múltjuk. De a hitelességét nem akarta eljátszani ott, ahová ezek az ellenzéki pártok évek alatt magukat lehúzták. A Tisza előtt soha nem is gondolkodott azon, hogy pártnak kellene dolgoznia – jelentette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Egymásnak adták a szót élő adásban, becenevén szólítva a másikat.
Arra a kérdésre, hogy létezik-e független, objektív újságírás kijelentette, hogyne létezne, a kormányfüggetlen sajtó valóban független és objektív. S azzal folytatta, hogy a függetlenség nem értékfüggetlenséget jelent. „Az nem úgy működik, hogy amikor egy rendszer egyre inkább megy a putyini autokrata irányba, akkor az újságírónak is sodródnia kell vele, csak hogy középen maradhasson. Bizonyos demokratikus normákhoz ragaszkodni kell, ezeket el kell várni a hatalomtól, sőt számon is kell kérni. Ha az inga csúszik is, az újságírónak nem szabad elmozdulni” – fogalmazott.
Tárkányi kijelentette, az, hogy Magyarország egy nyugati orientációjú, demokratikus ország és szabad piacgazdaság, az alapelv volt, ezeket egy-két szélsőséget leszámítva soha, senki sem kérdőjelezte meg. Márpedig most ez történik szerinte: a kormánypárt hátat fordít ezeknek az értékeknek. Ha egy újságíró ezt számon kéri, akkor egyből rásütik, hogy ellenzéki aktivista, ügynök és a többi.
De – állítja –
valójában nem az újságíró lett ügynök, nem ő változott, hanem a politikai és közéleti viszonyok tolódtak el egy olyan irányba, amit ezek a szerkesztőségek, újságírók nagyon helyesen nem fogadnak el.
Az autoriter rendszerekben az újságírói munka sokszor politikai aktivizmusnak tűnik azok a szemében, akik megpróbálják korlátozni az újságírók munkáját, a demokratikus működés alapelveit – érvel.
Tárkányi azzal tisztában van, hogy a politikai szerepvállalása után nincs már visszaút a sajtóba. Az interjú készítője megkérdezte, hogy mi a véleménye arról, hogy Magyar Péter korábban többször is kritizálta a médiát. A sajtófőnök azt válaszolta, hogy eddig is tartózkodott tőle, és ebben a pozícióban is tartózkodni fog, hogy bármelyik szerkesztőség munkájába beleszóljon, azt minősítse, vagy politikai elvárásokat támasszon velük szemben. Persze, ha azt látná, hogy valahol szakmaiatlanság történik egy tudósításban az ő kárukra, akkor arra felhívná a figyelmet. Korrekt szakmai és emberi viszonyra fogok törekedni mindenkivel, és ezt a hozzáállást fogja a Tiszánál is képviselni.
Ezt is ajánljuk a témában
Köcsögözés, propagandistázás, bohócozás, Dunába lökéssel való fenyegetés, állandó nyomásgyakorlás – ezek jellemezték a TISZA Párt elnökének a sajtóval kapcsolatos kommunikációját.
A sajtófőnök nem tart attól, hogy milyen lesz a közös munka Magyar Péterrel, szerinte nem lehet abból kiindulni, hogy valaki egy társaságban, a haverjainak mit mond egy magánbeszélgetésben. Arra a kérdésre, hogy újságíróként kell-e kezelni kormánylapok munkatársait azt válaszolta, nem, közük nincs az újságíráshoz. A politikai üzenetek célba juttatása, targetálása nagyon komoly szakma, de ne nevezzük újságírásnak – állította.
Ezeket a munkahelyeket azért hozták létre, hogy a kormánypárt narratíváját, üzeneteit kézbesítsék – a legtöbbször pártfinanszírozásból, mert ezek a lapok piaci alapon három napot se élnének meg.
„Ha egy szerkesztőségbe Rogán Antal bejár, akkor az onnantól nem szerkesztőség, hanem maximum munkahely. Akik ott dolgoznak, azokra pedig nem lehet újságíróként tekinteni, ebből kifolyólag nem is kell őket úgy kezelni. Legfeljebb élő adásban kell velük szóba állni, mert azt nem lehet meghamisítani. Nyilván nem véletlen, hogy ilyen felkérés nem is nagyon érkezik” – fogalmazott.
Nyitóképünk: Facebook